Tuğşah Bilge
Tuğşah Bilge
Tuğşah Bilge - Sevgi, Zenginlik ve Başarı.
Loading
/

Bir gün , bir kadın evinden çıkar ve evinin önünde hayat tecrübesi ile dolu üç ihtiyara rastlar . Onları tanımamaktadır . Sen hangisini seçerdin?Onlara : “ Sizleri tanıdığımı sanmıyorum, ancak aç olmalısınız. Lütfen eve giriniz, sizlere yemeniz için bir şeyler ikram etmek istiyorum “ der.

Evin erkeği içeride mi diye sorarlar . “ Hayır, o dışarıda  diye cevap verir kadın . Onlar da “ bu durumda eve giremeyeceklerini söylerler.

Akşam kocası eve döndüğünde kadın ona olanı biteni anlatır. “ Git onlara benim evde olduğumu söyle ve içeri davet et “ der karısına . Kadın çıkar ve eve girmeleri için davet eder .

Biz bir eve asla birlikte girmeyiz derler ona . Kadın “ niçin” diye bilmek ister . Yaşlılardan biri ona : arkadaşlarından birini işaret ederek isminin Zenginlik , diğer arkadaşının isminin Başarı olduğunu söyler ve kendisini ise Sevgi olarak tanıtır. Ve : “ Şimdi evine dön ve kocanla hangimizin eve girmesini istediğinizi kararlaştırın“ diye ilave eder.

Kadın eve girer ve kocasına konuşmaları anlatır. Kocası çok sevinir. Kendi kendine . Ne güzel diye söylenir. Eğer böyle bir olanağımız varsa elbette “ Zenginliği Davet edeceğiz der . Ancak karısı böyle düşünmez. “ Niçin “Başarıyı “ davet etmiyoruz sevgilim ? “ diye sorar.

Bu sırada kızları diğer odadadır.Konuşmaları duyar ve hemen araya girerekten kendi teklifini ortaya atar : “ Sevgi yi davet etsek daha güzel olmaz mı? Evimizin her tarafı sevgi ile dolar  der.Kocası karısına : “Kızımızın tavsiyesini tutalım. Hemen dışarı çık ve “ Sevgi ye davetlimiz olduğunu söyle “ der.

Kadın dışarı çıkar ve üç yaşlı adama içlerinden hangisinin “Sevgi” olduğunu sorar ve ona : “Davetlimizsiniz,içeri buyurun “ der. “Sevgi “ ayağa kalkar ve yavaş yavaş eve doğru yürümeye başlar.Bu sırada diğer ikisi de ayağa kalkarlar ve onu takip etmeye başlarlar . Kadın şaşkın bir vaziyette “ Zenginlik ve “ Başarı “ ya : “Ben sadece “ Sevgi “ yi davet ettim siz niçin geliyorsunuz ? ” diye sorar.

Yaşlı adamlar hep birlikte : “ Eğer siz “ Zenginlik veya “ Başarı “ yı davet etmiş olsaydınız , diğer ikimiz dışarıda kalacaktık. Ama madem ki siz “ Sevgi “ yi , davet ettiniz , bizde o nereye giderse birlikte gideriz. Çünkü SEVGİ nin olduğu yerde , ZENGİNLİK ve BAŞARI da vardır “ derler.