Tuğşah Bilge
Tuğşah Bilge
Tuğşah Bilge - Baba Olmak
Loading
/

Trajik ama hayatımıza anlam katacak hikayeleri seslendirmeye devam ediyorum. Baba olmakla ilgili bir hikayeye kulak vereceksiniz. Baba olmanın ne demek olduğuna dair olan bu hikaye çocuğun babaya olan bakış açısını anlatıyor.

 

Hem annesini hem de babasını kaybetmiş küçük bir kız, büyükannesiyle yatak odasının üst katında evlerinde birlikte yaşıyorlardı.

Bir gece evlerinde yangın çıktı ve büyükanne küçük kızı kurtarmaya çalışırken yanarak öldü. Yangın hızla yayılmaya başlayınca komşular itfaiyeye haber verdiler, evin tüm giriş noktaları alevler içinde kaldı ve çaresizce itfaiye beklenmeye çalışıldı.

O sırada küçük kız, üst kattaki pencerelerden birinde göründü ve çaresizce bağırmaya başladı. Ancak kalabalık içinde itfaiyenin gecikeceği haberi yayılmaya başladı. Birdenbire elinde merdivenle bir adam eve koşup pencerelerden birinden içeriye girdi. Az sonra kucağında kız ile göründü. Kızı, kalabalığın eline teslim edip kayboldu.

Kasaba halkı hiç kimsesi olmayan kızı kimin evlat edinip büyüteceğine karar vermek üzere toplandı.

Bir öğretmen, bir çiftçi ve birkaç kişi daha çocuğun kendileri ile yaşaması için gerekçeler sundular.

Sonunda kasabanın en zengin adamı, “Para ve paranın alabileceği her şeyi yaparım, sizin sağlayabileceklerinizin tümünü sağlarım” dedi.

Çocuk başı önünde sessiz bir şekilde oturuyor ve konuşulanları dinliyordu. Toplantıyı yöneten adam, “Söz almak isteyen başka biri var mı?” diye sordu kalabalığa…

Salonun arkalarından, acı çektiği anlaşılan bir adam yavaş yavaş yürüyerek kalabalığın önüne geldi. Çocuğun önünde durup ellerini ona uzattı. Ellerinde ve kollarında yanık ve yara izi vardı. Çocuk o anda bağırmaya başladı: “İşte beni kurtaran adam!” ve adamın boynuna sarıldı, aynı o gece kendisini kurtarırken sarıldığı gibi. Yüzünü göğsüne gömdü ve defalarca hıçkırdıktan sonra kafasını kaldırıp adamın gözlerine baktı: “Baba!”