Başarılı olmak için azimle çalışmak gerekli. Hedefinize giden yolda önünüze çıkan engeller sizi yıldırmamalı. Abraham Lincoln’un başarı yolundaki kısa hikayesini dinleyebilirsiniz.

Tuğşah Bilge – Geçmiş ve Şimdinin Kıymeti.

Acılarımız isimli bu podcastte acılarımızı neden arttırdığımızı, bilinçaltımızın bize oynadığı oyunla ilgili bir konuya değiniyorum. İki kere dinlemenizi tavsiye ederim.

Trajik ama hayatımıza anlam katacak hikayeleri seslendirmeye devam ediyorum. Baba olmakla ilgili bir hikayeye kulak vereceksiniz. Baba olmanın ne demek olduğuna dair olan bu hikaye çocuğun babaya olan bakış açısını anlatıyor.

Yoksulluk nedir ? Yoksullukla ilgili bir hikaye. Umarım içinizdeki umudu yeşertecek bu hikayeden güzel dersler çıkarırısınız.

Yaşanmış bir hikayedir. Sokak çocuğu Jose’nin hikayesine kulak verin. Çocukların dünyası çok farklı… İçinizdeki çocuğu her daim yaşatabilmeniz dileğimle keyifli dinlemeler.

Stanford Üniversitesinin nasıl kurulduğunu biliyor musunuz ? Yaşlı bir çiftin oğulları adına diktiği anıt ne kadar güzel… Dinleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kusursuz değiliz, rahat olun. Sevin, sayın hayatı güzel yaşayın. Kendiniz için yaşayın. Bırak, başkaları haklı olsun. Yaşam adil değildir, bunun bilincinde olup da yaşayın. Kısacası nefes almanın keyfini çıkarın. İyi dinlemeler.

Bu hikaye hayatı ertelememiz gerektiğini anlatıyor. Zaman çok çabuk geçiyor, kimse vazgeçilmez değil. O nedenle içinde bulunduğunuz zamanın keyfini çıkarın. Keyifli dinlemeler.

Bazen etrafımızda olan bitenin farkına varamayız. Aslında bazen değil genelde farkındalığımız çok düşüktür. Umarım ki acı bir olayla değil de kendi kendinize bu farkındalığı geliştiriyorsunuzdur. Bu hikayemizde ibret alınası bir … Read More

3 tane öküz varmış. Bu üç öküz korkularına yenik düşmüşler ve olaylar gelişmeye başlamış. Dinleyin bakalım bu hikayeden çıkaracağınız ana fikir ne olacak.

Size iki yüz lira versem ne yaparsınız ? Aynı iki yüz lirayı buruşturup ta versem kıymeti azalır mı ? Hayatta değer verdiklerimiz ve vermediklerimizle ilgili kıssadan hisse içeren bu dinletinin keyfini sürmeniz dileğimle…

 Dervişe bir gün sormuşlar:

– Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?

Size farkı gösteriyim deyip, önce sevgiyi dilden kalbine indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi sofrada yerlerini almışlar. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar gelmiş… 

Acaba biz hangi taraftayız ? Keyifli dinlemeler.

Bir kerecik dans etmek için çırpınıyordu yaprak. Hayatı boyunca tutunduğu ağaçtan kopup, he her gün kendisini heyecanlandıran o rüzgarla dans etmek için elinden geleni yapıyordu… 

Rüzgar ve yaprağın hikayesini bir de benden dinleyin. 

www.tugsah.com internet sitemdeki diğer içeriklere de bakmanı tavsiye ederim.

Aşık olmak için neler yapmak gerek ? Nelerden feragat etmek gerek ? Aşk uğruna göze alabileceklerin neler ? Dinle ve duy…

Miras olarak develer kalmıştı ama paylaşılamıyordu. Bakın çözüm nasıl geliyor. Bazen çözümlenemeyeceğini düşündüğümüz konularla ilgili bilgili birinden yardım almak işlerimizi çok kolaylaştırıyor. O nedenle yardım lazımsa yardım isteyin. 

www.tugsah.com internet sitesi içinde farklı kategorilerde içerikler ve yazılar  var. Tavsiye ederim. 

Yine ilham verici bir hikayeyle karşınızdayım. Güvence olarak sırtımızı yasladığımız şeyler neler ? Paramız mı ? Cesaretimiz mi ? Öz güvenimiz mi ? 

Düşününceni geliştir, hedefini belirle ve ona göre çalış. Roger isimli atletin kırdığı rekor ve sonrasında atletizmin gelişmesi hakkındaki hikaye. Keyifli dinlemeler.

Radyo programlarımda anlattığım hayata anlam katan hikayelerden bir tanesi. 
Kayıp anahtar isimli bu bölümde Nasreddin Hoca’nın nüktedan aklı konu oluyor.